Zehirli Boya

Zehirli boya hazırlama, uygulama, seçimi gibi konulara bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Zehirli Boya

Mesajgönderen rüzgar tarih 12 Oca 2011 00:59

Suda bulunan her tekne deniz canlılarının etkisine maruz kalmaktadır. Teknenin deniz suyu ile temas eden yerlerine, zaman içerisinde yosunlar, kabuklu midye ve türevleri, çeşitli mikroorganizmalar gibi davetsiz misafirler yerleşmektedir. Kekamoz olarak da tabir edilen bu oluşum, teknenin hızında ve manevra kaabiliyetinde %25-30 lara kadar varabilen etkilere sahip olabilmektedir. İşte Zehirli boyalar da bu aşamada devreye girmektedir. Zehirli boya, canlı yerleşip büyümeye başlamadan önce dökülmesini sağlayarak tekneden uzaklaşmasını sağlamaktadır.
Yumuşak ve Sert tipte olmak üzere çeşitleri olan zehirli boyaların Sert olanları süratli seyir yapabilen teknelerde, daha yumuşak olanları ise yavaş seyir yapan teknelerde daha uygun kullanılmaktadır.
Zehirli boya uygulanacak yüzey, kekamozlardan iyice arındırılmalı ve varsa bir önceki zehirli boya da mümkün olduğunca inceltilmelidir. Eğer bir önceki sezon kullanılan zehirli boya tipi bilinmiyorsa ya da ilk kez uygulanacaksa önce astar atılması, boyanın tutunması açısından oldukça önemlidir. Boya katları arasında yaklaşık dört saat beklenilmelidir.
Kullanıcı avatarı
rüzgar
Kullanıcı
Kullanıcı

Re: Zehirli Boya

Mesajgönderen denizci möröy tarih 13 Oca 2011 23:31

Sayın Rüzgar

Teknenizin 10 yıl garantili bir zehirliye ihtiyacı varmı ? bakınız...

Copper coat 10 Year Antifoul

İnanın araştırma yaparken rastladım at çek parasına maloluyor hepsi bu.

Hemde benim teknem 1000 TL bile tutmuyor. Ben zaten diğer markalara 500 - 600 TLveriyorum bu bana göre

çok daha avantajlı. Ne dersiniz . Benim teknemde yaklaşık 20 metre kare zehirli alanı var .

Umarım ilgilenirsiniz zehirli ile ilginizden dolayı size danışmayı uygun gördüm.

Teşekkürler.
A Y I P S I Z D O S T A R A Y A N D O S T S U Z K A L I R
denizci möröy
Global Moderatörler
Global Moderatörler

Resimler: 0

Re: Zehirli Boya

Mesajgönderen rüzgar tarih 14 Oca 2011 00:23

Merhaba Sayın Möröy;
1991 yılından bu yana piyasada olduğunu öğrendiğim bu ürün tekne dünyasında en uzun ömürlü ve en güçlü boya namı ile tanınmaktadır. Su bazlı epoksi reçinenin saf bakır tozu ve kimyasallarla karıştırılması ile üretilmekte olan bir zehirlidir. 10 Yıl gibi iddialı bir zaman dayanarak, hem teknenin kızağa alınması hem de tekrar uygulamayı büyük ölçüde azalttığı ve yine yakıt ekonomisine katkısı ile cazip bir üründür. Bu ürünü kullanan biri ile şu ana karşılaşmamakla birlikte 2001 yılında YACHTING MONTHLY dergisi 8 yıl önce bu ürün uygulanmış bir tekneyi belgelemiş ve tanıtmış. Açıkçası fiyat konusunda bilgim yoktu. Dediğiniz gibi iki ürün arasında uçurumlar yoksa oldukça cazip gerçekten. Tabii bu arada farklı bir ürün kullanılacağından uygun bir astar kullanılması gereği de hatırlatılmalı.
Ne kadar kullanılacağı ile ilgili önerilen hesaplama şöyle,
Zehirli Boya Kullanım Hesaplama:
Teknenin derinliği ve genişliği toplanıp su hattı boyu ile çarpılıyor. Copper Coat'un 1 ünitesi 4 metrekare uygulanabiliyor. Dolayısı ile hesapta çıkan metrekare 4'e bölünerek sonuç elde edilebilir.

Çalışma prensibi ise şöyleymiş, "tekne suya indiğinde saf bakır tozu ile deniz suyu tepkimeye giriyor ve bakır oksit oluşuyor. Coppercoat yüzey iyice bozularak bakır hidroksite dönüşene kadar yüzey temiz kalıyor. Ortaya çıkan dayanıksız yüzey tekne hareket ettiğinde ince tabaka halinde yok olur ve tertemiz yüzey ortaya çıkıyor." şeklinde ifade edilmiş.
( 1 Litre Ünite = 0,5lt reçine + 0,5 litre sertleştirici + 2kg Bakır Tozu)
Kullanıcı avatarı
rüzgar
Kullanıcı
Kullanıcı

Sonraki

Dön Zehirli Boya

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 1 misafir